Chroniczny paraliż pszczół

Chroniczny paraliż pszczół

Choroba powodowana obecnością roztocza, który przy pobieraniu pożywienia powoduje wprowadzenie do organizmu pszczoły wirusów, a w konsekwencji jej zakażenie. Pszczoły zachowują się jak po skażeniu chemicznymi środkami ochrony roślin, często umierają w wyniku działania tej choroby.

Innym objawem może być strata owłosienia i przybieranie czarnego, połyskującego koloru. Nie są już wpuszczane do ula przez strażniczki. Po kilku dniach zachowują się jak skażone chemicznymi środkami ochrony roślin, dostają drgawek, a następnie umierają.

Rozwój tej choroby może trwać przez długi okres wewnątrz pasieki, bez większych, widocznych objawów, które mogą nasilać się w okresie wiosny i jesieni, a w pozostałych zanikać.

Pszczoły chore stanowią zagrożenie dla innych rodzin, ponieważ mogą roznosić źródło choroby.

Nie ma skutecznej metody leczenia paraliżu chronicznego, jednak można ograniczać opryski i opylenia, stłaczanie pszczół, wymianę królowej, co zmniejszy ryzyko zachorowania.

Brak objawów u chorych pszczół nie oznacza, że nie są chore, dlatego powinno się okresowo pobierać próbki i oddawać do laboratorium, tylko w ten sposób można poznać stan pasieki i podjąć ewentualne działania profilaktyczne.Działy serwisu